Weekend w najlepszym mieście na świecie

Wiedeń to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych stolic świata. Urzeka pięknymi zabytkowymi kamienicami, uroczymi kawiarniami, które kuszą słynnym tortem Sachera, oraz zjawiskowymi ogrodami i cesarskimi pałacami. Wiedeń przyciąga nie tylko rzesze turystów, ale również tysiące ludzi poszukujących pracy. Wielu z nich osiada w Wiedniu na stałe i nie sposób się temu dziwić, gdyż w 2018r stolica Austrii została po raz kolejny okrzyknięta najlepszym miastem na świecie, jeżeli chodzi o komfort i jakość życia.

Kolejną zaletą, która sprawia, że Wiedeń jest wspaniały, jest jego odległość od Polski. Podróż z południowej części naszego kraju zajmuje ok 6h, co czyni Wiedeń świetnym pomysłem na weekendowy wypad. Poniżej przedstawiam Wam przykładowy plan zwiedzania miasta.

Glorieta

PIĄTEK: Wyjazd z domu ok godziny 16 po południu. W piątki większy ruch na drodze jest w stronę Polski, ponieważ wielu rodaków pracujących w Austrii wraca na weekend do kraju. Na miejscu jesteśmy ok godziny 22. Aby nie marnować ani jednej minuty wyjazdu przed przyjazdem do noclegu wybieramy się najpierw na Kahlenberg – wzgórze na obrzeżach Wiednia, z którego roztacza się piękna panorama miasta. Po polsku Kahlenberg oznacza Łysa Górę. Na niej znajdziemy również polski akcent – kościół św. Józefa, prowadzony przez polskich księży. To właśnie z tego wzgórza Król Polski Jan III Sobieski dowodził bitwą o Wiedeń w 1683r. Przed wizytą na Kahlenbergu dobrze jest sprawdzić pogodę wcześniej, ponieważ bywa tam mgliście, szczególnie jesienią. Gdy już nacieszymy oczy widokiem Wiednia z góry, udajemy się na odpoczynek.

Ogrody Schönbrunn

SOBOTA: Rankiem wstajemy skoro świt, ponieważ czeka nas długi i ekscytujący dzień. Najpierw udajemy się na stację metra zwanego tutaj U-Bahn i kupujemy bilet, dzięki któremu dostaniemy się do każdego zakątka miasta. Za pomocą biletu możemy korzystać z każdej linii autobusowej, tramwajowej i metra. Cena biletu jednorazowego to 2.40€, jednak dla nas najwygodniej będzie kupić bilet 48-godzinny za 14.10€. Podróżowanie U-Bahnem jest wygodne, szybkie i łatwe. Nie zapomnijcie tylko skasować biletu przed wejściem na stację i mieć go zawsze przy sobie.

Ogrody Schönbrunn
Ratusz w Wiedniu

Zwiedzanie Wiednia zaczynamy od pałacu Schönbrunn – letniej rezydencji cesarzowej Sisi. Udajemy się tam linią U4 i wysiadamy na stacji o tej samej nazwie co sam pałac. Czym wcześniej pojawimy się na miejscu, tym mniejsze zastaniemy tam tłumy. Spokojny spacer po ogrodach zajmie nam ok 1,5h. Możemy podziwiać tam nie tylko przepiękny barokowy pałac, ale również różnego rodzaju rośliny. Nie pomińcie romantycznego ogrodu różanego. Można też zajrzeć do palmiarni czy zabłądzić w  labiryncie z żywopłotu. W centrum ogrodu znajduje się pałac, a naprzeciwko wspaniała fontanna Neptuna. Za nią, na wzgórzu dumnie wznosi się Glorieta. Warto wspiąć się na górkę aby zobaczyć idealnie symetryczne ogrody z wysokości. Dla wygodnych jest możliwość zwiedzania ogrodów z bryczki. Oczywiście można również zwiedzić wnętrze pałacu oraz pałacowe Zoo. Ta druga opcja wymaga jednak kilku dodatkowych godzin wolnego czasu. 

Gdy już opuścimy ogrody czas na kolejną architektoniczną gratkę jaką jest wiedeński ratusz. Wracamy na stację Schönbrunn U4 w kierunku Heilgenstadt. Wysiadamy na 6 przystanku o nazwie Karlsplatz, aby przesiąść się na linię U2 i dojechać do celu jakim jest Rathaus, czyli nasz ratusz. Jest to jeden z symboli i najważniejszych budynków neogotyckich Wiednia. W ratuszu organizuje się wiele wydarzeń, a jednym z nich jest wspaniały Jarmark Adwetnowy. Warto również wspomnieć, że budowniczym ratusza był Friedrich von Schmidt, ten sam który zbudował słynną katedrę w Kolonii.

Następnie kierujemy się do centrum czyli na Stephnasplatz, najstarszą część miasta. Wsiadamy na stacji Volkstheater U3 w kierunku Simmering i podjeżdżamy 2 stacje na Stephansplatz. Stare kamienice, klimatyczne kawiarnie, najdroższe sklepy i uliczni artyści, a nad tym wszystkim olbrzymia katedra św. Szczepana robią olbrzymie wrażenie. Katedra św. Szczepana to jedna z największych europejskich świątyń oraz najstarsza i najważniejsza katedra Austrii. Najstarsze elementy świątyni pochodzą już z XII w. Kościół był miejscem ślubu i pogrzebu Mozarta, a w jego podziemiach znajdują się grobowce Habsburgów i innych ważnych osobistości austriackich. Ponadto, znajduje się tutaj mnóstwo dzieł sztuki, dlatego warto zajrzeć do środka, a następnie pospacerować po uliczkach, kupić pamiątki lub po prostu usiąść w jednym z restauracyjnych ogródków i rozkoszować się wiedeńskim klimatem.

Kościół św. Karola Boromeusza (Karlskirche)

Wraz ze zbliżaniem się wieczoru, udajemy się na Prater, czyli wiedeńskie wesołe miasteczko. Nie różni się ono zbytnio od innych tego typu obiektów, ale jeśli mamy ochotę na odrobinę zabawy to tutaj na pewno ją znajdziemy. Jeżeli mamy jeszcze siłę i ochotę to wieczorem znajdziemy tutaj największą dyskotekę w Austrii Praterdome.

Fontanna Hochstrahlbrunnen

NIEDZIELA: Po intensywnej sobocie, możemy pospać trochę dłużej, a potem spokojnie ruszyć w naszym ostatnim kierunku jakim jest Karlsplatz i tak też nazywa się stacja u-Bahnu na której musimy wysiąść. Udajemy się w stronę kościoła św. Karola Boromeusza (Karlskirche). Barokowa świątynia została zbudowana po ostatniej epidemii dżumy w Wiedniu w 1713r. Kierujemy się w lewo w  kierunku fontanny Hochstrahlbrunnen, która podświetlana jest na różne kolory. Szczególne wrażenie robi w nocy. Nieopodal niej położony jest cel naszej wizyty czyli pałac Belweder oraz otaczający go ogród, który jest najstarszą jego częścią, zaprojektowaną ok 1700r. Opinie, który z pałaców czy Belweder czy  Schönbrunn zasługuje na miano najpiękniejszego są różne, należy więc wyrobić sobie własne zdanie  W tym też miejscu kończymy nasz weekend w najlepszym mieście na świecie. Wyjeżdżamy wczesnym wieczorem, tak aby w domu być jeszcze chwilę przed północą.

Polub nas lub zaobserwuj

2 thoughts on “Weekend w najlepszym mieście na świecie

 • 26 lipca 2019 at 23 h 21 min
  Permalink

  Fantastyczny pomysł na weekendową eskapadę. Zdarzyło mi się już nie raz odwiedzić to miasto, ale widzę że nadal czekają na mnie nieodwiedzone jeszcze atrakcje.

  Reply
  • 27 lipca 2019 at 14 h 33 min
   Permalink

   To plan na wycieczkę już masz, teraz tylko trzeba go wykonać 😀

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *