Abu Dhabi – perła Zatoki Perskiej

Gdy usłyszymy nazwę Zjednoczone Emiraty Arabskie od razu na myśl nasuwa nam się Dubaj. Mimo, że najsłynniejszy, nie jest on jednak najbogatszym ani najważniejszym emiratem. Nieco w jego cieniu, ale za to bardzo dumnie stoi Abu Dhabi – stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Abu Dhabi to największy (ok 6x większy niż reszta emiratów razem) i najbogatszy emirat, drugi jeżeli chodzi o ilość mieszkańców. Jest on też domem dla rodziny królewskiej, z której wywodzi się prezydent emiratów. Tutaj też swoją siedzibę ma rząd. Abu Dhabi położone jest 139km od Dubaju czyli ok 1h20 i możemy dojechać tam samochodem lub busem.

DHABI CZY ZABI?

Jak w końcu poprawnie nazywa się stolica Emiratów? I tak, i tak. Zarówno Abu Dhabi jak i Abu Zabi są poprawnymi nazwami, a wiąże się to z językiem arabskim i sposobem artykulacji pierwszych głosek. Sama zaś nazwa po polsku znaczy tyle co Ojciec Gazeli.

CO ZOBACZYĆ?

Zdecydowanie największą atrakcją turystyczną Abu Dhabi, a dla mnie osobiście również całych emiratów, jest meczet Szejka Zayeda. Stosunkowy nowy budynek (1996-2007) zachwyca perfekcyjnym wyglądem i niepowtarzalną atmosferą. O Wielkim Meczecie Szejka Zayeda możecie przeczytać znacznie więcej we wpisie w całości poświęconym temu niezwykłemu miejscu.

Ferrari World – park tematyczny Ferrari jest prawdopodobnie najbardziej emocjonującym parkiem tego typu na świecie. Znajdziemy tutaj między innymi najszybszą kolejkę górską o nazwie Formula Rossa (240km/h). Oprócz tego możemy wybrać się na zakupy oznaczone logiem Ferrari, bądź wypróbować jednej z wielu restauracji znajdujących się na terenie parku.

W Abu Dhabi znajduje się również hotel Emirates Palace, którego budowa pochłonęła ponad 3mld$, czyli więcej niż jakiegokolwiek innego hotelu na świecie.

Chcecie zobaczyć krzywą wieżę? Zmieńcie kierunek z Włoch na Abu Dhabi. Capital Gate, bo o tym budynku mowa, składa się z 35 pięter i jest o pochylony o 18°, czyli o 14° więcej niż stara dobra wieża w Pizie.

Zanim Abu Dhabi na dobre zajęło się wydobywaniem ropy i turystyką, łowiono tutaj perły.

Warto wybrać się na rejs wybrzeżem aby zobaczyć miasto od strony morza.

Wiele osób, które odwiedziły i Dubaj i Abu Dhabi preferuje stolicę, ponieważ jest bardziej prawdziwa, nie emanuje rekordami Guinnessa z każdej strony, chociaż i tych tutaj nie brakuje. Abu Dhabi ma swoją niepowtarzalną atmosferę, która w Dubaju jest jakby przytłoczona przepychem.

Polub nas lub zaobserwuj

One thought on “Abu Dhabi – perła Zatoki Perskiej

  • 24 marca 2022 at 18 h 26 min
    Permalink

    Przyznam szczerze, że miło i przyjemnie się czyta Twój Portal. Masz wielki talent, ambicję i lekkie pióro… gratuluję 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *