Agadir – co robić w mieście odrodzonym z gruzów?

10 km szerokich piaszczystych plaż, ponad 300 słonecznych dni w roku i mnóstwo hoteli sprawia, że Agadir to idealne miejsce na odpoczynek. Czy jednak można robić w nim coś więcej niż tylko leżakować nad oceanem lub basenem?

Agadir to miasto z historią, ale bez… zabytków. Wszystko za sprawą tragedii jaka wydarzyła się nocą 29 lutego 1960r. Stosunkowo wcale nie tak bardzo silne trzęsienie ziemi, trwające około 15 sekund pochłonęło 15tys mieszkańców miasta. Niczego nieświadomi ludzie ginęli śpiąc w łóżkach. Zginęła 1/3 mieszkańców, a reszta pozostała bez dachu nad głową. W kolejnych dniach po kataklizmie ludzie zostali ewakuowani aby zapobiec epidemii. Miasto odbudowano na nowo, niestety straciło ono swój marokański charakter.

Kasba

Jedyną pozostałością po starym Agadirze są ruiny cytadeli tzw. Kasba widoczna na wzgórzu wznoszącym się nad zatoką agadirską. Na zboczu góry widnieje napis ,,Bóg, Ojczyzna, Król”, przypominająca Marokańczykom o najważniejszych wartościach. Ze wzgórza rozciąga się panorama miasta, można z bliska przyjrzeć się ruinom czy przejechać na wielbłądach.

Souk

Będąc w Agadirze warto wybrać się na tamtejszy souk, czyli targ na którym kupimy dosłownie wszystko. Najbardziej cenną rzeczą jaką możemy tam zdobyć są aromatyczne przyprawy, które jeszcze długo po powrocie do kraju będą przypominać nam smak orientu. Na agadirski souk możemy wejść przez jedną z kilku bram, każda prowadzi do części targu gdzie sprzedawane są konkretne produkty. Souk położony jest z dala od hotelowej części miasta. Najprościej możemy dostać się tam taksówką, jednak należy pamiętać by cenę ustalić z góry. Możemy też wybrać się tam pieszo, ok 30min spacerem. Mimo, że Agadir to kurort turystyczny, w głębi miasta nie spotkamy wielu turystów, za to zobaczymy codzienne życie Marokańczyków. Z pewnością spotkasz na swojej drodze pomocnego tubylca, który z chęcią wskaże Ci drogę, nawet jeżeli sam doskonale ją znasz. Jeżeli nie chcesz dzielić się z nim swoimi dirhamami, nie wchodź w żadne dyskusje 😊 Niestety, bardzo przykrym widokiem na ulicach Agadiru są tłumy bezdomnych, wychudzonych psów.

Parki

W Agadirze znajduje się również Dolina Ptaków, czyli park w którym spotkamy różne gatunki ptaków czy zwierząt domowych (darmowy) oraz Park Krokodyli (cena ok 70 dirhamów), ogród botaniczny gdzie spotkamy ponad 300 krokodyli nilowych i innych gadów.

To prawda, że dla poszukiwaczy przygód Agadir sprawdzi się głównie jako baza wypadowa, niemniej jednak warto uwzględnić go w swojej podróży po Maroku.

Polub nas lub zaobserwuj

One thought on “Agadir – co robić w mieście odrodzonym z gruzów?

  • 18 sierpnia 2019 at 12 h 46 min
    Permalink

    Bardzo ciekawy blog . Treściwe artykuły . Tak trzymać 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *