Jedziemy do… Maroka!

Czyli wszystko co powinieneś wiedzieć na temat kraju Berberów.

INFORMACJE OGÓLNE

Strefa polska -1 godzina

Wiza nie jest wymagana przy wyjazdach nie dłuższych niż 90 dni.

Nie obowiązują żadne dodatkowe szczepienia.

Walutą obowiązującą na terenie Maroka jest dirham marokański (1MAD to ok 40gr )

Maroko bez problemu zwiedzać można przez cały rok, jednak najdogodniejsza pogoda jest w okresie marzec – maj lub wrzesień – listopad.

BEZPIECZEŃSTWO W MAROKU

Spacerowanie po mieście czy odwiedzenie souku jest jak najbardziej bezpieczne, jednak zawsze należy pamiętać by pilnować portfela i dokumentów oraz aby nie wchodzić w rozmowy z nachalnymi tubylcami sprzedającymi wszystko co tylko może przyjść nam na myśl. I to dosłownie wszystko. Będąc w Marrakeszu na placu Dżami-al.-Fana tuż pod okiem przechadzającej się policji, głośno zaczepił nas pewien człowiek próbując sprzedać nam okulary przeciwsłoneczne. Po naszej odmowie o dziwo nie nalegał dalej lecz szeptem zaproponował sprzedaż… marihuany.  Jak widać handel kwitnie wszędzie.

Uzbrojeni wojskowi przy lotnisku czy strategicznych punktach na ulicy, mimo iż nie wyglądają przyjaźnie, są tam dla naszego bezpieczeństwa. W Maroku nie ma problemu z zamachami terrorystycznymi, ale król woli dmuchać na zimne. Niech jednak nikomu nie przyjdzie na myśl strojenie sobie przed nim żartów. Mają oni jedno główne polecenie – jeżeli dzieje się coś niedobrego nie ma czasu się zastanawiać, najpierw należy działać, dopiero później sprawdzać czy zagrożenie było realne.

KARTECZKI MIGRACYJNE

Zaraz po wyjściu z samolotu, a jeszcze przed kontrolą paszportową, musimy uzupełnić dokument z informacjami na nasz temat. Są tam nie tylko podstawowe dane, ale również nasz zawód oraz to w jakim miejscu mamy zamiar się zatrzymać. Te same kartki wypełniamy również gdy opuszczamy Maroko lub meldujemy się w hotelu. Ważne jest aby zawsze wpisywać te same informacje, ponieważ są one rzetelnie sprawdzane. Znany jest przypadek turysty, który to zbagatelizował i za każdym razem podawał inny zawód. Wydało się to podejrzane tamtejszym służbom, więc postanowili to sprawdzić i wyciągnęli nic nieświadomego gagatka prosto z hotelowego łóżka. Po całej nocy spędzonej na komisariacie, udało mu się przekonać policjanta o swojej niewinności. Jednak czy potrzebujemy tego typu atrakcji podczas naszych wakacji?

MAROKAŃSKA MGŁA

Jeżeli zatrzymujesz się nad oceanem musisz nastawić się na to, że słońce często może być schowane za mgłą. Niech Cię to jednak nie odwiedzie od nałożenia kremu z filtrem. Nawet zza mgły afrykańskie słońce potrafi nieźle sparzyć.

BAKSZYSZ

W Maroku nie ma nic za darmo, wszystko ma swoją cenę, a bakszysz należy się nawet za wskazanie kierunku na ulicy. Warto więc ubezpieczyć się w sporo drobnych monet, ponieważ reszty czasami możemy się nie doczekać. Co więcej, każdą opłatę uzgadniamy wcześniej z góry, czy to w taksówce, czy nawet w restauracji.

BURKA CZY SZORTY?

Jakie ubrania zapakować do Maroka? Mimo, iż jest to kraj, w którym zdecydowanie dominuje islam, to Marokanki wcale nie biegają w burkach. Większość osób ubranych jest w dżinsy i koszulki, a kobiety nie mają nakazu zakrywania włosów. Tym bardziej nie muszą tego robić turystki. Jednak, osobiście nie polecam ubierania kusych szortów czy bluzeczek, przynajmniej jeżeli nie chcecie wzbudzać nadmiernego zainteresowania.

DIRHAMY

Marokańską walutą jest dirham. Na miejscu możemy płacić również dolarami lub euro, jednak najkorzystniej jest to robić w lokalnej walucie. Warto wiedzieć, że dirhamów nie wolno wywozić z kraju! Kupić je można tylko w samym Maroku, dlatego zaopatrzmy się w dolary lub euro, które później wymienimy w pewnym miejscu takim jak bank, czy kantor na lotnisku.

KTO DO MECZETU?

Do meczetów w Maroku wstęp mają tylko muzułmanie. Wyjątkiem jest meczet Hassana II w Casablance.

PAMIĄTKI

Co przywieźć z Maroka? Przyprawy, przyprawy i jeszcze raz przyprawy! No i oczywiście olej arganowy, który wywodzi się właśnie z Maroka. Można też zaopatrzyć się w naczynie do przygotowania tradycyjnego marokańskiego dania Tadżin.

Polub nas lub zaobserwuj

2 thoughts on “Jedziemy do… Maroka!

 • 26 kwietnia 2022 at 13 h 53 min
  Permalink

  Brawo tak trzymać. Widać, że dbasz o merytoryczne wpisy na Twoim blogu, Dzięki i zapraszam do siebie…

  Reply
 • 6 czerwca 2022 at 12 h 33 min
  Permalink

  Szata graficzna całkiem wporządku, przypadły mi do gustu blogowe kolory, podoba mi się 🙂 zapraszam do siebie…

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *