Jedziemy do… Włoch!

Czyli wszystko co powinieneś wiedzieć przed podróżą do słonecznej Italii.

INFORMACJE OGÓLNE

Włochy, podobnie jak Polska, leżą w tej samej strefie czasowej i obowiązuje tutaj taki sam czas czyli czas środkowoeuropejski.

Paszport nie jest wymagany, wystarczy dowód osobisty.

Walutą obowiązującą na terenie Włoch jest euro.

Włochy odwiedzać można cały rok, jednak warto dopasować porę roku do aktywności jakie planujemy. Jeżeli zamierzamy plażować, najlepiej odwiedzić Italię w okresie letnim, od czerwca do września. Jeżeli natomiast chcemy spędzić czas aktywniej, np. zwiedzając, warto wybrać się na Półwysep Apeniński w okresie od kwietnia do czerwca, bądź od września do listopada.

RÓŻNORODNOŚĆ

Włochy to kraj niesamowitej różnorodności, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Niesamowite plaże, zabytkowe miasta, urokliwe kafejki, wysokie góry i malownicze wzgórza, czynne wulkany, wyspy, to tylko pierwsze skojarzenia jakie przychodzą na myśl na wspomnienie tego słynnego na całym świecie państwa.

PAKUJEMY WALIZKI

Nawet jeżeli nie w głowie ci leżakowanie na plaży gdy wokół tyle starożytnych miast i zabytków, nie zapomnij o zabraniu ze sobą kremu z filtrem, nakrycia na głowę i dobrych okularów. Zaopatrz się również w elektrolity, dzięki którym lepiej nawodnisz organizm i unikniesz przykrych sytuacji, które mogą zniszczyć twój wymarzony wyjazd. Pamiętaj, że w letnich miesiącach temperatury we włoskich miastach sięgają nawet 45C, a wszechobecny kamień nagrzewa się i oddaje ciepło jeszcze bardziej potęgując uczucie gorąca.

Do walizki zapakuj również chusty. Jeżeli chcesz wejść do świątyń, których we włoskich miastach nie brakuje, a i często są największymi perełkami architektury i sztuki, musisz zadbać o to by twoje ramiona i kolana były zakryte. Tyczy się to zarówno kobiet jak i mężczyzn.

TRZYMAJ BUTELKI PRZY SOBIE

Wypiłeś wodę? Nie wyrzucaj butelki! W Rzymie na każdym kroku spotkasz tzw. poidełka, z których za darmo nalejesz sobie zimnej źródlanej wody.

ŚNIADANIE? KTO BY NIM SOBIE ZAWRACAŁ GŁOWĘ.

Podczas gdy dla nas niejednokrotnie śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, Włosi nie przykładają do niego szczególnej uwagi. Typowe Włoskie śniadanie?  Kawa. Ewentualnie croissant na ząb. Jeżeli w miejscu w którym nocujesz wykupiłeś opcje wyżywienia i jeden rogalik z rana brzmi raczej jak groźba, warto pomyśleć o wykupieniu śniadania rozszerzonego. Nie nastawiaj się jednak na wiele 🙂

Dlaczego Włosi  nie są głodni z rana? To zrozumiesz już po pierwszej tradycyjnej kolacji, która jedzona jest po 20, a składa się z dwóch dań i… deseru. Pierwsze danie to zazwyczaj pasta, drugie to mięso i warzywa. Ziemniaki jada się niezwykle rzadko i traktowane są na równi z sałatką. W końcu to warzywa! 🙂 Popularna jest również sałatka składająca się z różnego rodzaju sałat, przyprawionych oliwą i gruboziarnista solą morską.  Tradycyjny deser to oczywiście tiramisu.

OJCZYZNA PIZZY

Słynna na całym świecie pizza powstała właśnie w Neapolu, a jej najsłynniejsza wersja Margarita została zrobiona specjalnie dla uwielbianej przez lud królowej Małgorzaty. Tradycyjne składniki: pomidory, mozzarella i bazylia symbolizują kolory włoskiej flagi. Spróbowanie włoskiej pizzy jest więc obowiązkowym punktem wycieczki. Pamiętaj jednak, że jada się ją z oliwą. Polanie jej ketchupem lub innym sosem widziane jest jako profanacja. Z resztą zrozumiesz gdy tylko jej skosztujesz 🙂

PARLA ITALIANO

Znajomość języka angielskiego jest prawie tak przydatna w rozmowie z Włochem jak znajomość polskiego, warto więc zapoznać się z kilkoma przydatnymi zwrotami w języku włoskim. Warto również  zauważyć, że Włosi są niezwykle rozmowni, więc nie zdziw się jeżeli w sklepie zaczepi cię nieznajomy i z zapałem opowie ci jakąś historie (a może tylko skomentuje smak oglądanego produktu) mimo iż na początku zaznaczysz ze wcale nie mówisz po włosku.

Jeżeli już zdecydujesz się na spróbowanie swoich umiejętności językowych, pamiętaj aby zawsze wymawiać podwójne litery, gdyż diabeł tkwi w szczegółach. Zamawiając słynny makaron penne, przez pomyłkę poprosimy o pene, co znaczy tyle co… ‚penis’. Uważaj co zamawiasz! 😉

COPERTO

Włosi nie czekają na napiwki, ponieważ… naliczają je sobie z góry. Standardowo coperto, czyli cena za obsługę kelnerską i wynosi ok 10-15% rachunku. Zdarzają się jednak przypadki, szczególnie w miejscach atrakcyjnych turystycznie, gdzie kupując kawę za 1€ dolicza się nam nawet 5€ coperto.

Jeżeli nie jesteśmy gotowi na dodatkowe koszty, zawsze możemy zrezygnować z obsługi i zamówić coś na wynos, lub skorzystać ze stolików które są przeznaczone do spożywania na stojąco.

NAJPIERW PŁACISZ

W barach zazwyczaj zobaczymy dwie kolejki; jedną do baru drugą do kasy. Inaczej niż w Polsce, we Włoszech najpierw płacimy za to co chcemy dostać, a dopiero następnie podchodzimy do baru z paragonem i zamawiamy to za co zapłaciliśmy.

KIESZONKOWCY

Włoskie miasta są jednymi z najsłynniejszych miejsc na świecie, a co za tym idzie jednymi z najbardziej zatłoczonych. Tłum i masa turystów zapatrzonych w architektoniczne cuda to raj dla złodziei. Portfel w kieszonce spodni czy w małej przegródce na wierzchu plecaka to zaproszenie dla kieszonkowca. Nigdy nie trzymaj całej gotówki w jednym miejscu, a jeżeli to możliwe, zabieraj ze sobą jedynie tyle ile masz zamiar wydać w danym miejscu.

Polub nas lub zaobserwuj

One thought on “Jedziemy do… Włoch!

  • 9 sierpnia 2022 at 19 h 51 min
    Permalink

    Wszystko co powinniśmy wiedzieć na start w jednym artykule .
    Pozdrawiam 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *