Kreteńskie laguny

Marzą Ci się błękitne laguny, mocne słońce, piaszczyste plaże i lazurowe morze, ale z różnych względów nie możesz pozwolić sobie na wyjazd w tropiki? Nie szkodzi, to wszystko znaleźć możesz na greckiej Krecie, a dokładniej na dwóch najpopularniejszych plażach Balos i Elafonisi, obie uznawane za najpiękniejsze laguny w całej Europie.

Elafonisi

BALOS

Błękitna laguna Balos do złudzenia przypomina karaibskie plaże, idealnie takie jakie kojarzymy ze zdjęć biur podróży. Biały piasek, błękitna płytka woda, która ciągnie się metrami w stronę lazurowego morza. Zawsze byłam przekonana, że kolor wody na voucherach turystycznych jest mocno podrasowany przez grafików, jakże miłe było moje zaskoczenie gdy zobaczyłam Balos. Tyle odcieni niebieskiego w jednym miejscu… Ale, ale, koniec rozmarzania, pora przejść do konkretów! 😊

Gramovousa

Balos położone jest na północno-zachodnim wybrzeżu Krety. Wielką zaletą tego miejsca jest brak hoteli, jest ono całkowicie niezamieszkałe. Przy odrobinie szczęścia można spotkać tutaj żółwie.

Są dwa sposoby dostania się na lagunę Balos, możemy jechać samochodem lub popłynąć statkiem. Szczerze polecam wybranie rejsu. Na początku wahaliśmy się nad środkiem transportu, ale po podróży wynajętym samochodem na południe wyspy (możecie przeczytać o niej we wpisie ‚Dlaczego góry na Krecie są popękane?’) zrezygnowaliśmy z tej opcji. Po drugie podróż z Retimno, w którym mieszkaliśmy trwałaby ponad 2h, czyż nie przyjemniej spędzić je na pokładzie statku niż w samochodzie? Po trzecie, droga na Balos jest częściowo szutrowa i nierzadko zdarzają się uszkodzenia podwozia lub opon, co nie jest wliczane w żadne ubezpieczenia. Ewentualne szkody trzeba naprawić na swój koszt. Co więcej, jak w każdym atrakcyjnym turystycznie miejscu należy liczyć się z korkami. I na koniec, z parkingu do laguny jest ok kilometr drogi, a dokładnie stromej kamienistej ścieżki w dół. Tych kilka powodów przesądziło o wygranej rejsu.

Sam rejs zaczyna się w porcie w Kissamos. Bilety trzeba zarezerwować wcześniej, a na miejscu być idealnie na czas, ponieważ kapitan nie czeka na spóźnialskich. Dodatkową atrakcją rejsu jest postój na wyspie Gramvousa. Jest to wyspa skała, na której górują ruiny twierdzy weneckiej. Gramvousa nazywana jest wyspą piratów, którzy podobno mieli w zwyczaju ukrywać się na niej. Jeżeli chcemy dotrzeć na szczyt by zwiedzić ruiny i zobaczyć Balos z góry, warto zaopatrzyć się w wygodne buty, ponieważ wejście jest całkiem strome. Co prawda widzieliśmy panią, która wdrapała się na szczyt w koturnach, jednak dla własnego bezpieczeństwa, nie polecamy takiego obuwia. Możemy też zostać na dole i zażywać kąpieli słonecznych lub morskich. Warto pamiętać, że na Gramvouse dostaniemy się tylko wybierając rejs, nie ma możliwości dopłynięcia tam z Balos.

Widok z Gramvousy

Następnie płyniemy wprost na Balos. Jedyną wadą podróży statkiem jest ograniczony czas na lagunie oraz mnóstwo turystów wokół nas, ale nie czarujmy się tych przyjeżdżających samochodami jest również wielu o czym świadczy niekończący się sznurek ludzi schodzących i wychodzących ze strony parkingu.

Parking jest na górze 😉

ELAFONISI

Elafonisi, czyli słynna Różowa Plaża. Nazwana jest tak z powodu różowego piasku, który można tam znaleźć. Jego intensywność zależy od pory roku, jednakże nie spodziewajcie się tak mocnego odcieniu różu jaki pokazany jest w większości turystycznych ofert. Niemniej jednak laguna sama w sobie jest przepiękna, czy to różowa czy złota. Elafonisi usytuowana jest na południowo-zachodnim wybrzeżu Krety i składa się z trzech małych wysepek rozdzielonych płytkim gorącym morzem. Jest to idealne miejsce do kąpieli wodnych czy snorkellingu, gdyż znajdziemy tutaj wiele kolorowych rybek. W przypadku tej laguny dojazd nie jest zbyt skomplikowany.

Która z rajskich lagun zasługuje na miano najpiękniejszej? Ja nie jestem w stanie wybrać, gdyż urzekły mnie obie. Najlepiej zobaczcie je na własne oczy i dajcie znać, która podbiła Wasze serca.

Polub nas lub zaobserwuj

6 thoughts on “Kreteńskie laguny

 • 27 lipca 2019 at 9 h 39 min
  Permalink

  Ciekawy początek, treściwy tekst, dobre rady! Zapowiada się atrakcyjnie.

  Reply
  • 27 lipca 2019 at 14 h 31 min
   Permalink

   Dziękuję bardzo 🙂

   Reply
 • 27 lipca 2019 at 15 h 53 min
  Permalink

  Super Aguś
  Ciekawe miejca
  Fajne opisy
  Pozdrawiam

  Reply
  • 28 lipca 2019 at 15 h 06 min
   Permalink

   Dziękuję bardzo <3

   Reply
  • 29 lipca 2019 at 12 h 40 min
   Permalink

   Dziękuję 🙂 a Kreta zdecydowanie warta odwiedzenia 🙂

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *