Lecimy do… Kenii!

Czyli wszystko co musisz wiedzieć przed wyjazdem.

INFORMACJE OGÓLNE

Strefa polska + 2 godziny (czas zimowy)

Wymagany jest paszport oraz wiza turystyczna (wydawana na lotnisku w Kenii, koszt 50$)

Walutą obowiązującą na terenie Kenii jest szyling kenijski (KES)

Najlepiej wybrać się w porze suchej.

PORA DESZCZOWA I SUCHA

Kenia należy do klimatu równikowego monsunowego co oznacza, że wstępują tam tylko dwie pory roku: deszczowa i sucha. Ta druga pojawia się dwukrotnie: od grudnia do marca oraz od lipca do września. Mogłoby się wydawać, że na równiku pogodę mamy jak w banku, jednak nic bardziej mylnego. Klimat ciągle się zmienia i potrafi zaskoczyć. Przylatując do Kenii w styczniu spodziewaliśmy się pożółkłych traw i bezchmurnego nieba, a zamiast tego przywitał nas ciepły deszczyk i zielone połacie traw. Najstarsi mieszkańcy nie pamiętali czegoś podobnego. Całe szczęście deszcze pojawiały się głównie w nocy, a temperatura utrzymywała się w granicach 29°C.

GNIAZDKA

W Kenii występują gniazdka typu G, czyli takie jak np. w Wielkiej Brytanii. Możemy zaopatrzyć się w adapter lub starym dobrym sposobem poradzić sobie cienkim długopisem lub łyżeczką. Jak? To proste, długopisem naciskamy na uziemienie w górnej części gniazdka (bez obaw, nie jest pod napięciem) co pozwala nam na użycie polskiej wtyczki. Gotowe 😊

NIETYPOWY ZAKAZ

Robisz zakupy na lotnisku w Polsce? Plastikowe siatki lepiej zostaw na pokładzie samolotu. Posiadanie plastikowej torebki w Kenii grozi wysoką grzywną lub nawet więzieniem. Prawo zostało wprowadzone w 2017 roku i jest egzekwowane. Kara pieniężna może wynieść nawet 40tys dolarów. Zakaz może wydawać się absurdalny jednak ma sens. Śmieci w Kenii to poważny problem, a recykling praktycznie nie istnieje. Mówi się, że jeżeli nic się nie zmieni to w oceanie będzie więcej plastiku niż ryb. Plastikowe siatki znaleziono nawet w żołądkach krów. Szanujmy więc środowisko i… swoje pieniądze.

PAKUJEMY WALIZKĘ

Co wziąć do Kenii? Najważniejsze to repelenty na komary. Naprawdę jest ich sporo, zwłaszcza jeżeli wybieramy się w głąb kraju. Zapomnij jednak o Offach i innych środkach używanych przeciwko naszym polskim komarom, w Afryce nie działają. DEET 50 i lżejsza wersja na twarz jest pozycją obowiązkową.

Jedziesz na safari? Nie zapomnij lornetki! Sawanna to nie zoo, zwierzęta nie zawsze są na wyciągnięcie ręki.

Power Bank na BANK się przyda podczas ‘polowania’ na dzikie zwierzęta.

Okulary przeciwsłoneczne nie tylko uchronią przed promieniami UV, ale również przed pyłem na safari, który mocno daje się we znaki.

Kapelusz ochroni głowę przed insektami i uszy przed poparzeniem słonecznym.

Pakując walizkę warto zabrać kilka rzeczy, które zostawimy w Kenii. Kenijczycy, szczególnie Ci mieszkający na wsiach czy w małych miasteczkach potrzebują dosłownie wszystkiego. Jesteś przeciwny rozdawaniu rzeczy za ‘free’? Sprzedawcy pamiątek chętnie wymienią swoje towary za klapki czy piłkę.

PAMIĄTKI

Co przywieźć z Kenii? Dobrą kawę i nerkowce, najlepiej lokalne, nie z supermarketu. Miłą pamiątką są też afrykańskie sukienki i bandany idealne na kolejne wakacje.

ZDROWIE

Jadąc do Kenii z Europy nie ma nakazu żadnych szczepień, jednak wiele z nich jest zalecane. Na temat zdrowia poświęcony zostanie odrębny wpis.

Polub nas lub zaobserwuj

2 thoughts on “Lecimy do… Kenii!

 • 26 lutego 2020 at 22 h 48 min
  Permalink

  Bardzo ciekawy artykuł. Aż chce sie tam być 🙂

  Reply
 • 27 lutego 2020 at 16 h 52 min
  Permalink

  Super dziękuję…
  Pozdrowienia dla Mamy:*

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *