Lecimy na… Kretę!

Czyli wszystko co powinieneś wiedzieć przed podróżą na największą grecką wyspę.

INFORMACJE OGÓLNE

Strefa polska + 1 godzina

Paszport nie jest wymagany, wystarczy dowód osobisty.

Walutą obowiązującą na terenie Krety jest euro.

Najlepiej jechać w okresie od maja do października.

MORSKIE JEŻE

Pierwszą rzeczą, którą mówię każdemu kto planuje wyjazd na Kretę jest: Nie zapomnij butów do morza! Większość plaż na krecie jest żwirkowata lub kamienista, co potrafi nieźle zmordować stopy. W dodatku na kamieniach mieszkają jeżowce. Wygodne buty z twardą podeszwą to podstawa jeżeli chcesz spędzić czas aktywnie na plaży.

WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU

Uważaj na firmy wypożyczające samochody. Dokładnie przeczytaj każdą umowę zanim ją podpiszesz. Sprawdź co obejmuje ubezpieczenie. Kreteńskie drogi są wyboiste,  często też dojazd do plaż jest nieutwardzony przez co łatwo popsuć podwozie lub złapać gumę. Trzeba też dodać, że Grecy to żywiołowi kierowcy i liczne stłuczki nie są im obce. Sprawdź różne wypożyczalnie lub poproś w hotelowej recepcji by polecili Ci jakąś zaufaną firmę.

Nie kieruj się tylko i wyłącznie niską ceną wypożyczanego samochodu. Kreteńskie drogi potrafią być naprawdę strome i nie każdy samochód sobie z nim poradzi, szczególnie jeżeli w środku ma komplet podróżnych. Co więcej przed wyjazdem w górskie rejony zatankuj auto do pełna, w górach ciężko o stacje.

GRECKIE POCZUCIE CZASU

Wybierając się na wycieczkę autobusem lub innym środkiem transportu publicznego, warto wiedzieć że podane godziny odjazdów są orientacyjne, więc niech nie zdziwi Cię fakt, że czekasz już ponad pół godziny, a tu ani śladu kierowcy. Kreta to wspaniała wyspa, a jak wiadomo szczęśliwi czasu nie liczą 😊

KRET(Y)ŃSKIE TOALETY

W znacznej większości kreteńskich toalet natkniemy się na znak zakazujący wrzucania do toalety… papieru. Spowodowane jest to starymi, wąskimi rurami kanalizacyjnymi, którą mogą się zatkać. Co więc zrobić z zużytym papierem toaletowym? Należy wrzucić go do kosza obok. Biorąc pod uwagę temperaturę panującą na wyspie, nie trzeba chyba opisywać zapachu unoszącego się wokół toalet.

CYKADY NA CYKLADACH I NIE TYLKO

Ten olbrzymi hałas unoszący się od każdego drzewa czy krzaku to nie ptaki. Jeżeli tak jak ja panicznie boisz się wszystkiego co ma więcej niż cztery odnóża, lepiej nie sprawdzaj jak wyglądają cykady, aż do wyjazdu z Krety, może nie uda Ci się żadnej spotkać face to face 😊

PAMIĄTKI

Co przywieźć z Krety? Oczywiście oliwę i wino. Dobrym pomysłem są także lokalne trunki takie jak rakija czy ouzo.

Polub nas lub zaobserwuj

2 thoughts on “Lecimy na… Kretę!

 • 31 lipca 2019 at 13 h 45 min
  Permalink

  Chyba już wiem gdzie wybiorę się na następne wakacje. 🙂
  Ciekawy Blog oby tak dalej!

  Reply
  • 2 sierpnia 2019 at 11 h 48 min
   Permalink

   Idealny kierunek, dzięki! 🙂

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *