Marrakesz – orientalna perła Maroka

Marrakesz orientalna perła Maroka, której sama nazwa nasuwa na myśl coś tajemniczego. ‘Czerwone miasto’ kuszące feerią barw i zapachów.

Być w Maroku i nie odwiedzić Marrakeszu to jak być w Paryżu i nie widzieć wieży Eiffla, bowiem to właśnie tutaj spotkamy wszystko co nieodzownie kojarzy się z berberyjskim miastem; ogromne souki (bazary) z aromatycznymi przyprawami usypanymi w piramidy oraz kolorowymi dywanami i chustami, wąskie i kręte uliczki medyny, minarety oraz czerwone gliniane domy z małymi chroniącymi od słońca i ciekawskiego wzroku okienkami.

MARRAKESZ – CO ZOBACZYĆ?

MEDYNA

Za czerwonymi murami obronnymi kryje się stare miasto zwane medyną. Jest to labirynt krętych i wąskich uliczek, w których nietrudno się zgubić. Po uliczkach wędrują piesi, osiołki, jeżdżą skutery, a przecież niektóre z nich mają tylko nieco ponad metr szerokości! Warto chwilę pobłądzić po tym niezwykłym miejscu.

SOUK

W Marrakeszu znajduje się najsłynniejszy souk w całym Maroku. Można kupić tam dosłownie wszystko, jednak wcześniej warto podszkolić umiejętność targowania się, gdyż początkowa cena produktu zawsze jest znacznie zawyżona, często nawet kilkukrotnie. Bazar to także miejsce gdzie można zrobić niesamowite fotografie, które w pełni oddadzą atmosferę arabskiego souku. Należy jednak pamiętać, że nie wolno fotografować mieszkańców bez wcześniejszego pozwolenia.

PLAC DŻEMAA EL FNA

Miejsce zwane sercem Marrakeszu, plac Dżemaa el Fna dosłownie tętni życiem. Roi się tutaj od sprzedawców, zaklinaczy węży, kobiet malujących dłonie henną czy mężczyzn oferujących zdjęcie z małpką. Po zmroku zaś pojawiają się również grajkowie i wirujący derwisze. Jedni to miejsce pokochają za niesamowitą atmosferę, inni znienawidzą za panujący tam non stop gwar. Jeżeli o mnie chodzi, miejsce to bardzo mnie rozczarowało, a widok małp z łańcuchami u łap przelał czarę goryczy.

PAŁAC BAHIA

Miejsce gdzie podziwiać można marokańską architekturę. Wybudowany pod koniec XIX wieku pałac zachwyca przede wszystkim licznymi kolorowymi mozaikami.  

MECZET KUTUBIJJA

Znak rozpoznawczy Marrakeszu – meczet Kutubijja, a dokładniej jego minaret, mierzący 70m wysokości. Niestety, wnętrza meczetu nie są otwarte dla zwiedzających.

Polub nas lub zaobserwuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *