Primošten – wizytówka Chorwacji

Oglądając oferty wyjazdu do Chorwacji często możemy zauważyć zdjęcie przedstawiające małą wysepkę zasłoniętą pomarańczowymi dachami oraz górujący nad nimi kościół. To właśnie Primošten – perełka Chorwacji.

Primošten to małe, ale jakże malownicze miasteczko położone w Północnej Dalmacji, pomiędzy Szybenikiem a Trogirem. W dawnych czasach wyspa pełniła funkcję obronną – w obawie przed najazdem mieszkańcy wybudowali most, który był podnoszony w razie niebezpieczeństwa. Dzisiaj, wyspa na stałe połączona jest z lądem.

Spacer wąskimi i nieraz stromymi uliczkami pozwala nam poczuć prawdziwie śródziemnomorski klimat. Podczas wędrówki warto udać się do kościoła św. Jerzego. Nie sposób go przegapić gdyż króluje nad całym półwyspem. Wokół niego znajduje się cmentarz, który, jakkolwiek to zabrzmi, w plebiscycie na najlepszy widok, na pewno zająłby pierwsze miejsce 😉 Szczególnie piękny widok rozpościera się z niego o zachodzie słońca.

Centrum miasteczka ożywa wieczorami, kusi zapachami z licznych knajp oraz rozwesela czas muzyką na żywo. Raz w roku, zazwyczaj w sierpniu, organizowany jest festiwal Primoštenske užance, który pozwala turystom lepiej poznać historię i kulturę okolicy. W Primoštenie znajdzie się również miejsce dla osób preferujących nowocześniejsze klimaty, a mowa tutaj o najsłynniejszej i największej dyskotece w kraju jaką jest Aurora.

Mimo iż niezwykle atrakcyjny, Primošten nie jest zatłoczony przez turystów. Dzięki długiej żwirowej plaży każdy bez problemu znajdzie miejsce dla siebie.

Polub nas lub zaobserwuj

One thought on “Primošten – wizytówka Chorwacji

  • 4 sierpnia 2020 at 12 h 07 min
    Permalink

    Aż się ciepło na sercu robi 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *