Rajska Dolina, wodospad Immouzer i płynne złoto Maroka

Malownicze górskie krajobrazy, zielone doliny, nie bez powodu zwane rajskimi oraz uroczy wodospad, a wszystko to niecałe 2h drogi od Agadiru.

Immouzer Ida Ou Tanane to wioska położona 1200m. n.p.m., która znana jest dzięki znajdującemu się tam wodospadowi. Największe wrażenie robi w okresie zimowym, latem niestety wysycha, ale i tak tworzy wspaniałą scenerię. Aby dostać się do wodospadu, musimy wspiąć się na górkę i przecisnąć wąską ścieżką pomiędzy kramami i gorliwymi sprzedawcami, którzy zapewnią nas, że nigdzie nie znajdziemy tańszych pamiątek niż właśnie tutaj, z dala od wybrzeża (nie radzę ufać tym słowom :). Gdy już uda nam się przedrzeć pomiędzy stoiskami, dotrzemy pod sam wodospad. Miejsce naprawdę urocze, gdzie, jeżeli tylko chcemy, możemy skorzystać z kąpieli pomiędzy skałami. Uwaga, mimo iż woda sprawia wrażenie płytkiej, potrafi ona sięgnąć nawet 45m. O dodatkowe ‘atrakcje’ zadbają również Marokańczycy. Jeden z tubylców wspina się na wysoką skałę by oddać skok wprost pod wodospad. Popis robi wrażenie, jednak jak Maroko długie i szerokie, wszędzie wiadomo, że nie ma nic za darmo. Po oddanym skoku, towarzysz skoczka wyciąga rękę po zapłatę, tylko taką koniecznie papierową, po czym wyraża swoje niezadowolenie gdy większość zwiedzających odmawia opłaty. Ah Maroko…

Jadąc do Immouzer z Agadiru, możemy wybrać trasę z pięknymi widokami na Góry Atlasu oraz Rajską Doliną gdzie rosną gaje palm daktylowych. Zobaczymy też większe lub mniejsze tradycyjne marokańskie wioseczki porozsypywane wśród pagórków oraz stada pasących się wielbłądów. Kolejną atrakcją jest odwiedzenie kooperatywy kobiet, gdzie możemy zobaczyć czasochłonny proces wydobywania oleju arganowego, płynnego złota Maroka. To dobre miejsce na zakupy i degustację produkowanych tam smakołyków takich jak miód, marokańska nutella czy harrisa oraz wypróbowanie kosmetyków na bazie olejku arganowego lub coraz słynniejszej opuncji.

Polub nas lub zaobserwuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *