Wielki Meczet Szejka Zayeda

Wielki Meczet Szejka Zayeda jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie zaraz obok Bazyliki św. Piotra w Watykanie czy indyjskiego Taj Mahal. To niesamowite miejsce, które swoją doskonałością zapiera dech w piersiach.

Wybierając się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich miałam wiele planów i miejsc, które koniecznie muszę zobaczyć. Najważniejszym z nich zdecydowanie był Wielki Meczet Szejka Zayeda. Szczerze powiedziawszy obawiałam się, że rzeczywistość nie sprosta przepięknym zdjęciom z Internetu. Jakże miła była moja niespodzianka gdy okazało się wręcz przeciwnie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Meczet otwarty jest codzienne w godzinach od 9 do 22, z wyjątkiem piątków, gdy odwiedzać możemy go od 16:30 do 22.

Wejście do meczetu jest darmowe, nie znaczy to jednak, że nie musimy odczekać swojego w kolejkach. Wszyscy wchodzący do meczetu są skrupulatnie sprawdzani nie tylko pod względem rzeczy, które ze sobą wnoszą, ale także ubioru. Nie ma tutaj naginania zasad dla nikogo. Kobiety muszą mieć zasłonięte włosy ramiona oraz nogi. Ubrania nie mogę być zbyt obcisłe czy prześwitujące. Jeżeli chcemy jeszcze bardziej wczuć się w arabski klimat, na miejscu możemy wypożyczyć lub kupić abaję, która zakryje nas od stóp do głów. Ubiór mężczyzn, chociaż mniej rygorystycznie sprawdzany, również nie może eksponować zbyt wiele – spodenki nie krótsze niż do kolana i koszulka z rękawkiem. Warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, ponieważ biel meczetu połączona z  mocnym emirackim słońcem potrafi oślepić.

CIEKAWOSTKI

Meczet wybudowano w latach 1996-2007 i jest on trzecim największym na świecie, zajmuje powierzchnię ok 12ha.

Mieszczący się w sali modlitewnej dywan jest największym na świecie ręcznie wykonanym dywanem. Mierzy ok 6tys m kw., waży ok 48 ton i kosztuje 8,5mln$.

W meczecie znajduje się również 3 największy na świecie żyrandol o wysokości 15m, średnicy 10m i wadze 12 ton. Wykonany jest z mosiądzu, stali nierdzewnej i 24 karatowego złota.

W meczecie znajduje się grobowiec szejka Zayeda, pierwszego prezydenta i jednego z założycieli Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jak dotąd Meczet Szejka Zayeda jest najpiękniejszym miejscem jakie kiedykolwiek odwiedziłam i nie wydaje mi się by coś mogło pobić wrażenie jakie na mnie wywołał. Bycie w Emiratach i nie odwiedzenie tego miejsca byłoby zbrodnią 😉

Polub nas lub zaobserwuj

One thought on “Wielki Meczet Szejka Zayeda

  • 25 marca 2022 at 9 h 07 min
    Permalink

    Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach, Dzięki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *