Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Nie od dziś wiadomo, że wszystkie drogi prowadzą do włoskiej stolicy, jednak jaką drogę obrać by zobaczyć maksimum miejsc w zaledwie jeden dzień w Rzymie?

Rzym to miasto w którym spędzić można tydzień, a i tak nie zdoła się odkryć wszystkiego co warte uwagi. Nie znam chyba drugiego takiego miejsca, w którym spotkamy się z aż taką ilością namacalnej historii, zabytkowych budowli czy dzieł sztuki. Tutaj suche fakty ze szkolnych podręczników stają się rzeczywistością, która nas otacza, a nawet może i onieśmiela. Jak więc spakować to wszystko w jeden dzień i wycisnąć z niego jak najwięcej? Pomysł znajdziesz poniżej.

KOLOSEUM

Wieczne miasto zwiedzamy pieszo, wędrując ulicami, które same w sobie są już atrakcją. Spacer najlepiej zacząć od Koloseum, do którego łatwo dotrzeć można metrem. Ten starożytny amfiteatr od 2000 tysięcy lat niezmiennie piętrzy się w centralnej części stolicy i jest jej niepodważalnym symbolem. Amfiteatr pomieścić może nawet 50tys osób. To tutaj starożytni Rzymianie oddawali się swoim krwawym rozrywkom takim jak walki gladiatorów czy inscenizowane sceny z polowań i bitew. Rzymianie lubowali się również w wymyślnych karach śmierci od palenia żywcem po rozszarpywanie przez dzikie zwierzęta. Szacuje się, że w Koloseum zginęło ponad 500 tysięcy ludzi oraz milion zwierząt.

FORUM ROMANUM

Nieopodal Koloseum znajdziemy Forum Romanum (łac. – rynek rzymski), miejsce w którym odbywały się najważniejsze uroczystości starożytnego Rzymu. Niegdyś tryskający życiem rynek przez tysiąclecia zamienił się w tłumnie odwiedzane ruiny, które pozwalają nam lepiej wyobrazić sobie potęgę cesarstwa.

KAPITOL

Kapitol – najbardziej znane rzymskie wzgórze. Znajdujący się na nim plac swój wygląd w dużej mierze zawdzięcza Michałowi Aniołowi. Niegdyś wzniesiono na nim świątynię na cześć najpotężniejszego rzymskiego boga – Jowisza. Dzisiaj znajdziemy tam między innymi pałac senatorski.

PIAZZA NAVONA

Piazza Navona to jeden z najpiękniejszych placów Wiecznego Miasta. Oprócz malowniczych kamienic znajdziemy tutaj kościół św. Agnieszki oraz trzy fontanny: Fontanna Maura, Fontannę Neptuna oraz najważniejszą Fontannę Czterech Rzek.

FONTANNA DI TREVI

Bez wątpienia najwspanialsza z rzymskich fontann: Fontanna di Trevi znajduje się na małym placu o tej samej nazwie otoczonym wysokimi murami kamienic. Fontanna zajmuje większą część placu i zawsze otoczona jest setkami turystów robiącymi zdjęcia i rzucającymi do niej monety z nadzieją na szczęście i rychły powrót do Rzymu.

SCHODY HISZPAŃSKIE

Słynne schody znajdujące na Placu Hiszpańskim są najdłuższymi i najszerszymi schodami w Europie. Na szczycie schodów wznosi się kościół św. Trójcy z XVI wieku, na dole zaś fontanna La Barcaccia. Na Schodach Hiszpańskich urządzane są pokazy mody. A jeżeli już mowa o modzie, to po nacieszeniu oczu Placem Hiszpańskim możemy udać się na przechadzkę po Via dei Condotti, ulicą na której znajdziemy butiki najsłynniejszych domów mody.

PANTEON

Antyczna budowla poświęcona wszystkim najważniejszym bogom. Świątynia ta jest najlepiej zachowanym antycznym zabytkiem Europy. Jedynym oknem jakie wpuszcza światło do świątyni jest oculus czyli otwór na środku kopuły o średnicy 9 metrów. Nie jest on zamykany więc do środka wpada deszcz. Majestatyczna budowla jest architektoniczną zagadką dzisiejszych czasów. Wstęp do Panteonu jest darmowy.

WATYKAN

Odwiedzając Rzym możemy przekroczyć granicę i znaleźć się w odrębnym państwie jakim jest Watykan. Siedziba papieża jest najmniejszym uznawanym państwem na świecie. Na Watykan poświęcić należałoby osobny dzień, jednak nie mając takiej możliwości warto przespacerować się po placu świętego Piotra oraz wejść do wnętrza bazyliki poświęconej temu samemu świętemu. Plac otoczony jest kolumnadą, a na środku wznosi się obelisk, na którym widnieje krzyż z fragmentem relikwii Krzyża Świętego. Na kolumnadzie umieszczono 140 posągów przedstawiających świętych. Pośród nich znalazł się również Polak, Jacek Odrowąż, trzymający w ręku hostię.

Polub nas lub zaobserwuj

One thought on “Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

  • 9 sierpnia 2022 at 19 h 42 min
    Permalink

    Piekne zdjecia i bardzo ciekawy artykuł 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *